Социално предприемачество в България: Регистрация и предимства
Социалното предприемачество представлява специфична форма на предприемачество, насочена към намиране на решения на обществени, социални или екологични нужди, които не могат да бъдат решени само с пазарни или административни механизми. Тези предприятия имат за цел да постигнат социални цели и да подкрепят уязвимите групи в обществото.
Регулация на социалното предприемачество в България
В България социалното предприемачество е регулирано със Закона за предприятията на социалната и солидарна икономика (ЗПССИ). Законът урежда обществените отношения, свързани със социалната и солидарна икономика, видовете субекти и мерките за тяхното насърчаване, както и условията и реда за дейността на социалните предприятия.
Категории социални предприятия
Законът разделя социалните предприятия на два класа: клас А и клас А+.
Социални предприятия клас А:
- Осъществяват социална дейност, която произвежда социална добавена стойност, определена съгласно методика, издадена от министъра на труда и социалната политика.
- Управляват се прозрачно с участие на членовете, работниците или служителите при вземане на решения.
- Финансовият резултат след данъчно облагане се разходва повече от 50% и не по-малко от 7500 лв. за социална дейност или цел; или
- Не по-малко от 30% и не по-малко от 3 лица от наетите лица в предприятието са от уязвимите групи.
Социални предприятия клас А+:
- Отговарят на всички условия за клас А, както и на поне едно от следните допълнителни условия:
- Осъществяват социалната добавена стойност изцяло в административните граници на общини, които за предходната година имат равнище на безработица равно или по-високо от средното за страната.
- Финансовият резултат след данъчно облагане се разходва повече от 50% и не по-малко от 75 000 лв. за осъществяване на социална дейност.
- Най-малко 30% от наетите са лица от уязвимите групи и са работили без прекъсване в предприятието през последните 6 месеца
Процедура за регистрация на социално предприятие
Регистрацията на социално предприятие в България се извършва чрез подаване на заявление (по образец) до министъра на труда и социалната политика или до оправомощено от него длъжностно лице. Към заявлението се прилагат следните документи:
- Формуляр за определяне на наличие или липса на социална добавена стойност по чл. 7 т. 1 от Закона за предприятията на социалната и солидарна икономика.
- Учредителен договор, устав или друг устройствен документ на предприятието/ организацията, в който да е разписана процедура за прозрачно управление с участие на членовете, работниците или служителите при вземане на решения.
- Последният годишен финансов отчет с положителен финансов резултат и пояснителни сведения в свободен стил, които доказват че от положителния финансов резултат, след данъчно облагане, се разходва повече от 50% и не по-малко от 7500 лв. за осъществяване на социална дейност или цел.
- Документи за наетите лица в предприятието, които доказват, че лицата попадат в някоя от уязвимите групи разписани в Чл. 7. точка 4 от ЗПССИ.
Заявленията се подават по електронен път или на хартиен носител. При подаване на заявлението на хартиен носител, приложените към него документи се заверяват от заявителя с „вярно с оригинала“.
На хартиен носител заявленията се приемат в приемната на МТСП на ул. „Триадица“ № 2.
По електронен път има следните възможности:
- чрез подаване на заявлението директно в електронния Регистър.
- чрез официалната интернет страница на МТСП (рубриката „Контакти“, e-uslugi@mlsp.government.bg – за подписани с квалифициран електронен подпис).
- чрез системата за сигурно електронно връчване на Държавна агенция „Електронно управление“;
Предимства на регистрацията
Социалните предприятия получават различни насърчителни мерки в зависимост от своя клас:
- Социални предприятия клас А:
- Помощ при търсенето на специализирано финансиране.
- Национални обучителни програми за развитие на управленския им капацитет.
- Отличителна сертификатна марка за социалните предприятия и техните продукти или услуги.
- Социални предприятия клас А+:
- Всички предимства за клас А, плюс допълнителни:
- Право на строеж върху имоти – частна общинска собственост без търг или конкурс.
- Право на ползване върху имоти и вещи – частна общинска собственост без търг или конкурс.
- Финансово подпомагане за обучение и повишаване на професионална квалификация на наетите лица от уязвимите групи.
- Всички предимства за клас А, плюс допълнителни:
Законът за предприятията на социалната и солидарна икономика влезе в сила още през 2019 г., но все още информираността на гражданите и заинтересованите страни относно преимуществата, които той предоставя, е слаба. Сравнително слаб е интересът за регистрация в официалния регистър на социалните предприятия и много организации на практика осъществяват социално значима дейност без да могат да се възползват от преимуществата, които би им дал официалният статут на социално предприятие по силата на закона.
Верен на своята мисия да бъде мост между идеи и реализация, региони и партньори, екипа на БИЦ Инобридж усилено работи за устойчивото развитие и социална отговорност в региона, като промотира принципите на социалната и икономика и насърчава страртиращи бизнеси с кауза. Чрез проекти като SAGA, насочен към обучението на хора от уязвими групи в създаването на социални предприятия в областта на гастрономията и хранителното наследство, ние затвърждаваме своя ангажимент да намаляваме неравенствата, да стимулираме икономическото възстановяване и да изграждаме устойчиво бъдеще за местните общности.