20250109 145155 scaled

Пилотно обучение по проект Craft3D насърчава иновациите в традиционните занаятчийски практики

На 9 януари в ПГДВА „Йосиф Вондрак“ – гр. Русе, се проведе пилотно обучение в рамките на проект CRAFT3D – Насърчаване на иновациите в традиционните занаятчийски практики чрез 3D принтиране и технологични постижения, осъществяван по програма „Еразъм+“. Български партньор по проекта е Бизнес иновационен център „Инобридж“ – Русе.

Обучението бе насочено към ученици от 9. и 10. клас, като в него се включиха и заинтересовани преподаватели от училището. Водещи на занятията бяха експертите от БИЦ „Инобридж“ – Николай Цолев и Лора Димитрова, които запознаха участниците с разработените учебни материали по проекта и дискутираха с младежите любопитни за тях въпроси. От своя страна председателят на иновационния център Милен Добрев разказа за дейностите на организацията, и насърчи младежите да помислят върху бъдещи инициативи за своето развитие. Фокусът на обучението бе поставен върху следните ключови теми:

  1. Въведение в 3D принтирането;
  2. 3D технологии за принтиране;
  3. Оборудване за 3D принтиране;
  4. 3D CAD софтуерни приложения за моделиране;
  5. Изработване на физическия модел с помощта на външни услуги за принтиране;
  6. 3D отпечатване на обекта на принтер, работещ на базата на нанасяне на нишки;
  7. 3D принтирането и секторът на дървообработването;
  8. Проектиране на занаятчийски предмет от дърво с оглед на 3D принтирането;

Чрез практически примери и дискусии бе разгледан потенциалът на технологичните иновации за модернизиране на традиционните занаяти. В рамките на обучението учениците получиха ценна информация за перспективите, които 3D принтирането отваря пред тях в бъдещото им развитие, особено в секторите на дървообработване, дизайн и прототипиране на нови услуги и модели.

В допълнение към техническата част, лекторите от „Инобридж“ представиха и възможностите за участие в международни образователни и професионални мобилности по програма „Еразъм+“. Учениците бяха насърчени да обмислят включване в подобни инициативи, с цел придобиване на нови знания и умения, както и за разширяване на техния културен и професионален хоризонт.

С успешното провеждане на пилотното обучение, проект CRAFT3D продължава да промотира иновативни подходи в сферата на занаятчийските практики. Чрез предоставянето на актуална информация и съвременни обучителни инструменти, инициативата допринася за създаването на устойчива връзка между традициите и технологичния напредък, стимулирайки кариерното и личностното развитие на млади специалисти и обучаеми.

Повече информация за проекта можете да получите на https://craft3d-project.eu/

Подобни статии